Prečo Čína potrebuje Severnú Kóreu?

Autor: Juraj Chorvatovič | 18.2.2014 o 23:33 | (upravené 22.2.2014 o 14:06) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  68x

Pred niekoľkými dňami vyšla správa OSN o porušovaní ľudských práv v Kórejskej ľudovodemokratickej republike. Správa je však skôr symbolickým než reálnym činom na zlepšenie situácie ľudí, ktorí sa nachádzajú pod tyraniou režimu v Severnej Kórei. Hlavným dôvod, prečo správa ostane skôr simbolickou je veľký brat Severnej Kórei, Čína. Čína rozhodne profituje zo stavu, aký v súčasnej situácii panuje na území jej chránenca a má dôvody, prečo zachovať tento status quo. Tento blok sa pokúsi poukázať  akým spôsobom Čína profituje zo zdanlivo stratového partnerstva so Severnou Kóreou.

História rozdelenej Kórei siaha ku koncu 2. svetovej vojny, kedy, podobne ako v prípade Nemecka, bola Kórea po oslobodení od japonských jednotiek rozdelená na dve územia. Prvé, dnes územie Južnej Kórei, sa nachádzalo pod správou USA, druhé, dnes Severná Kórea alebo aj Kórejská ľudovodemokratická republika bola pod vládou ZSSR. Čína sa do situácie zapojila výraznejšie  počas Kórejskej vojny (1950-1953) kedy bojovala na strane Severnej Kórei proti jednotkám OSN. Vojna bola prerušená uzavretím prímeria a do dnešného dňa sa oficiálne neskončila, nakoľko bojujúce strany nepodpísali mierovú zmluvu. Ale späť k Číne.

1. Na susedoch záleží

Táto politika sa dá z časti vidieť aj v nasadení armád Číny do vojny o budúcnosť  Kórejského  polostrova. V tom čase hrozilo, že Severná Kórea bude nielen  porazená, ale aj obsadená, čo umožňovalo obnovenie jednotnej Kórei pod patronátom USA a OSN. Čína by v tom prípade získala za suseda spojenca jedného, v tom čase, zo svojich najväčších nepriateľov. Taktiež by hrozilo prenikanie vplyvu a propagandy Západu medzi obyvateľstvo Číny, čo môže vyústiť do vnútornej nestability krajiny a následnému politickému prevratu. Z tohto pohľadu sa zdá nárazníková zóna, ktorá je tvorená pomerne silným autoritatívnym režimom, ktorý sa snaží eliminovať akýkoľvek vonkajší vplyv na domáce obyvateľstvo celkom ideálnym riešením. Ak sa pozrieme na ostatné susediace krajiny s Čínou, žiadna nie je v súčasnosti tak proamericky orientovaná ako Južná Kórea. Predstava, že by takýto štát hraničil s krajinou ovládanou komunistickými elitami môže vyvolávať v Komunistickej strane Číny obavy o jej existenciu ako aj o jej pozíciu ako vládnucej strany.

2. Keď výnimočný je skutočne výnimočným

Asi nikto nebude oponovať tvrdeniu, že Čína je výnimočná krajina. Toto tvrdenie však platí pre každú krajinu. Čína je však v istom smere výnimočná svojou jedinečnosťou v schopnosti diplomatického nátlaku a diplomatických vzťahov so Severnou Kóreu. Laicky povedané, jediná krajina, ktorá má dnes reálne páky na Severnú Kóreu je Čína. Postavenie Číny ako jedného z piatich stálych členov Bezpečnostnej rady OSN túto pozíciu ešte posilňuje. Čína tak získava jedinečný status v rámci medzinárodných vzťahov, kedy funguje ako jediný možný organizátor rokovaní s Kórejskou ľudovodemokratickou republikou. Toto  dodáva Číne, lepšie povedané čínskej diplomacii, výsostné postavenie ako aj nenahraditeľnosť v rámci medzinárodných vzťahov.

Toto sú pre mňa dva hlavné dôvody, prečo Čína profituje zo svojho suseda, a prečo prítomnosť Severnej Kórei je pre Čínu dôležitá. Skôr než ukončím tento krátky príspevok, možno by bolo zaujímavé opýtať  sa ešte jednu otázku.

3. Akú Severnú Kóreu Čína potrebuje?

Rovnakým spôsobom, ako Severná Kórea prospieva Čine v určitých ohľadoch, v iných môže ísť presne proti jej záujmu. Čína rozhodne potrebuje nukleárnu Severnú Kóreu, čo predstavuje zatiaľ dostatočný odstrašujúci potenciál a zároveň nevyžaduje výrazné bezpečnostné záruky Číny voči  Severnej Kórei. Čína si takýmto spôsobom dokáže držať odstup od Severu. Na druhej strane, Čína potrebuje stabilný región. K tomuto cieľu potrebuje relatívne racionálne konajúcu Kórejskú ľudovodemokratickú republiku. Čína by nemala mať záujem na eskalácii napätia medzi Kóreami, skôr na jeho znižovaní na určitú mieru. V prípade vyhrotenia situácie Čína riskuje svoje vtiahnutie do konfliktu, podobne ako v roku 1950. V tomto prípade však bude skoro nemožné, aby Čína vzišla s konfliktu silnejšia ako bola pred jeho vypuknutím.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?