Prečo zastrašovanie Kim Čong Una s bombardérmi B-2 nie je drahé

Autor: Juraj Chorvatovič | 28.3.2013 o 23:30 | (upravené 30.3.2013 o 10:40) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  95x

Tento blog je písaný ako odpoveď na http://blog.foreignpolicy.com/posts/2013/03/28/intimidating_kim_jong_un_with_b_2_bombers_is_expensive

Dnes svetové agentúry priniesli správu o nasadení amerických bombardérov B-2 pri vojenskom cvičení s Južnou Kóreu. Ako ste si už iste prečítali niekde inde, ide o lietadlo, ktoré je schopné niesť okrem konvenčných bômb aj tie nukleárne, zároveň je vybavené technológiou STEALTH. Ide o technológiu, ktorá znižuje možnosť jeho zachytenia pomocou radaru.

Dlhý let a náročná údržba. Prečo teda zastrašovanie nie je drahé?

Odpoveď na túto otázku nie je jedna z tých krátkych. Pri nasadzovaní vojenských prostriedkov sa dnes obzvlášť citlivo prihliada na finančnú stránku nasadenia, či už si spomenieme na Lýbiu alebo aj súčasný Afganistan. Ak chceme zistiť, či nasadenie B-2 bolo skutočne drahé musíme zistiť hodnotu ich nasadenia. V tomto bode by som chcel upozorniť na rozdiel medzi slovami "hodnota" a "cena", ktoré budem používať. Pod hodnotou budem mať na mysli náklady, ktoré je subjekt ochotný zaplatiť za služby alebo tovar. Pod cenou budem mať na mysli náklady, ktorú subjekt za dané služby alebo tovar musí zaplatiť. Pri použití týchto definícii môžeme povedať, že niečo je drahé práve vtedy, ak cena produktu vysoko presahuje jeho hodnotu. Rovnako môžeme povedať, že lacné je to, čoho hodnota je vyššia ako cena. Pre zrozumiteľnosť príklad. V supermarkete by asi nikto z nás nekúpil pol litra vody za 2 eurá. Pol litra vody má pre nás menšiu hodnotu, ako 2 eurá. Situácia sa však zmení ak sa ocitneme na púšti a už pol dňa sme nič nepili.  V tomto prípade by za toho pol litra dal 2 eura. V tomto prípade hodnota vody bola väčšia, ako jej cena. Alebo možno poznáte reklamu na kreditky typu... pivo: 10 eur, pukance: 3 eura, nová telka: 150 eur. Pozerať s priateľmi futbalový zápas: na nezaplatenie...
A teraz späť k B-2 a ich nasadení na cvičení.

Hodnota nasadenia vs. cena nasadenia.

Aby bolo nasadenie drahým, musí jeho cena presiahnuť hodnotu, ktorú toto nasadenie symbolizuje. Cenu nasadenia v tomto prípade poznáme. Teda aspoň čiastočne. V blogu sa uvádza že letová hodina tohto stroja vyjde na 135 000 dolárov. Cena je ďalej navýšená o náklady na údržbu, na každú letovú hodinu pripadá 50 až 60 hodín údržby v hangári. Pri zohľadnení maximálnej rýchlosti a trasy, ktorú musí lietadlo preletieť, sa celková cena použitia dvoch B-2 vyšplhá na niečo viac ako 5 miliónov dolárov, čo je pomerne dosť. Teraz teda vieme povedať približnú cenu tohto nasadenia.
S výpočtom hodnoty to bude ťažšie. Medzi  prvé veci, prečo sa organizujú cvičenia je to, aby sa cvičilo, a prelet ponad celí Pacifik pre posádku bombardérov, velenia vzdušných síl, prípadne aj posádky lietadla určeného  pre dopĺňanie paliva za letu rozhodne precvičením schopností týchto zložiek bol. Ďalším cielom bolo ukázanie Severnej Kórei, že USA sú odhodlané a pripravené brániť svojho spojenca, čo dosvedčila aj prítomnosť  týchto lietadiel na cvičení. Tretím cieľom, ktorý USA dosiahli bola demonštrácia hodnovernosti a vôle napĺňať svoje záväzky voči svojim partnerom.

Takže za cenu približne 5,5 milióna dolárov USA dosiahli nasledovné: precvičili posádky bombardérov ako aj príslušníkov  velenia a logistického  zabezpečenia. Ukázali Juhu, že  stoja pri  ňom a neboja sa riskovať nasadzovanie jedného  z najdrahších  lietadiel, ktoré má USA vo výzbroji. Severu ukázali, že nie je jediný, kto dokáže ku hraniciam dopraviť atómové zbrane. A ostatným spojencom ako aj ich nepriateľom dali najavo, že USA sú schopné a ochotné svojich spojencov brániť.

Bolo teda nasadenie B-2 drahé?
Pri pohľade na to, čo nasadenie symbolizovali, zahrňujúc hlavne potvrdenie pozície USA ako hodnoverného aktéra v medzinárodných vzťahoch, je možnépovedať, že nebolo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?