Imunita Severnej Kórey

Autor: Juraj Chorvatovič | 15.3.2013 o 0:27 | (upravené 17.3.2013 o 2:07) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  136x

Prečo Západ nedokáže účinne odradiť alebo odstrašiť KĽDR od vývoja zbraní hromadného ničenia, ich testovania a napádania svojho južného suseda?

Posledné týždne priniesli okrem snehu, nového pápeža a pohrebu Huga Chaveza aj nečakané zhoršenie situácie na Kórejskom polostrove. Po smrti Kim-Čong Ila a nástupe jeho syna Kim-Čong Una mnoho zahraničných analytikov dúfalo, a niekedy aj predpokladalo, že príde k zmierneniu režimu v tejto krajine. Zdá sa však, že Kim-Čong Un režim v Kórejskej ľudovodemokratickej republike posilnil. Na rozdiel od očakávaných pozitívnych zmien v zahraničnej politike tohto štátu po výmene vodcov sme svedkami čoraz zhoršujúceho sa bezpečnostného prostredia. Po podzemnom nukleárnom teste Severnej Kórey nasledovali nové sankcie, na ktoré Severná Kórea reagovala vypovedaním zmluvy o prímerí s Južnou Kóreou.

Kto zastrašuje koho?

Koncept používania atómových zdraní ako prostriedku na zastrašenie a prinútenia začal za Studenej vojny a je nástrojom bezpečnostnej politiky štátov aj dnes. Postupne sa však od zastrašovania (Deterence) a prinútenia (Compellence) upúšťa, a v medzinárodných vzťahoch sa nahradzujú ekonomickými prostriedkami ako sú sankcie. Sankcie sú na severnú časť tohto polostrova uvalené už niekoľko desaťročí, napriek tomu sa zdá že k riešeniu situácie nepomáhajú. Je možné, že použitie zastrašovania podporeného vlastníctvom atómových zbraní by dokázalo s problémom pohnúť, alebo ho aj vyriešiť? Asi nie. 
Koncept zastrašovania počíta s niečím, čo v realite v tomto prípade chýba. Zastrašovanie je postavené  na princípe tzv. racionálnych hráčov. Teda ak hráč (štát) stojí pred možnosťou byť vážne poškodený ak neustúpi, je pre tohto hráča racionálne ustúpiť, ak ústup predstavuje pre tohoto hráča menšiu stratu ako prípadná realizácia hrozieb zo strany druhého hráča (štátu). Toto konanie sa dá znázorniť na príklade cestnej kontroly: Ak Vás dáva policajt znamenie, aby ste zastavili, je pravdepodobne rozumnejšie zastaviť. Zastavením síce strácate čas a riskujete meškanie do práce, v porovnaní z nezastavením a nasledujúcim trestným stíhaním je však táto obeta prijateľná.
Severnú Kóreu rozhodne nemožno označiť za racionálneho  hráča. Ako príklad môže slúžiť potopenie juhokórejského hliadkového člna (čo Severná Kórea popiera), delostrelecký útok na ostrov pod správou Južnej Kórei ako aj jadrové skúšky v poslednom období. V skutočnosti práve neracionálne správanie Severnej Kórey a vlastníctvo atómových zbraní dáva do rúk Kim-Čong Una prostriedok na zastrašovanie. Toto zastrašovanie naberá na sile nevypočítateľnosťou správania režimu v tejto  krajine. Aj v prípade uplatnenia zastrašovania zo strany USA je pravdepodobné, že Severná Kórea bude jednoducho túto hrozbu ignorovať. Snažiť sa o zmenu politiky takéhoto režimu politikou zastrašovania je na hraniciach medzi veľmi náročným a nemožným.

Veľký brat začína mať toho dosť

Ako teda riešiť túto situáciu? Zastrašovanie by bolo neúčinne, ďalším riešením je režim úplne izolovať a nechať ho zahubiť samého seba. V prípade veľkej krajiny, ktorá je schopná byť sebestačná v základných komoditách, je možné, že by aj izolácia zlyhala. Našťastie Severná Kórea nie je týmto prípadom. Ale aj v tomto prípade existuje "ale". Za Severnou Kóreou stojí Čína, ktorá pomáha režimu prežívať z roka na rok. V súčasnosti sa však zdá, že  tento "veľký brat" Severnej Kórey má už toho dosť. Zdá sa, že zastrašovanie, ktoré neplatí na Kima, platí na Čínu. Posledné mesiace sa niesli v znamení zvyšujúceho sa prejavu nepriateľstva Kórejskej ľudovodemokratickej republiky k Južnej Kóree, spojencovi USA. Zdá sa, že Čína má (konečne) pocit že Sever začína prekračovať pomyselnú čiaru, a otázka otvoreného konfliktu s Juhom a USA je len otázkou času. V záujme Číny rozhodne nie je byť zatiahnutý do konfliktu s jedným zo  svojich hlavných obchodných partnerov a vojenskou veľmocou. Je pravdepodobné, že práve tieto vyhliadky viedli Čínu k súhlasu s ďalšími sankciami uvalenými na jej chránenca.

Budúcnosť?

V tomto prípade je veľmi ťažké hovoriť o tom, čo bude. Zväčša sa budúcnosť predpovedá s istou pravdepodobnosťou. Pri Severnej Kórei a jej nepredvídateľnému správaniu je však predpoveď veľmi náročná a rovnako nepravdepodobná. V princípe však môžeme povedať, že sankcie, aj so súhlasom Číny, môžu režim Severnej Kórey prinútiť k upokojeniu sa a možno aj sprístupnenia jeho jadrových zariadení pozorovateľom. Tento postup však rovnako môže viesť aj k ešte väčšej eskalácií napätia na polostrove a napokon až k otvorenému konfliktu. Severná Kórea sa po strate jediného spojenca môže vydať na samovražednú cestu konfliktu s Južnou Kóreou a USA. Pravdepodobnosť použitia atómových zbraní Severnej Kórey v tomto konflikte je asi najvyššia spomedzi konfliktov, ku ktorým by mohlo dôjsť medzi štátom vlastniacim atómové zbrane a ďalším štátom, prípadne medzi dvoma atómovými veľmocami. Práve tento fakt (vysoká pravdepodobnosť použitia zbraní hromadného ničenia zo strany nepriateľa) môže zvýšiť pravdepodobnosť konfliktu. USA a Južná Kórea by v takomto prípade asi nečakali na útok Severu za použitia aj atómových zbraní, ale zaútočili by ako prvý. Počiatočný útok by bol pravdepodobne smerovaný na základne raketových nosičov, schopných niesť jadrové hlavice, a na možné sklady týchto zbraní. Tento útok by pravdepodobne nebol snahou o obsadenie a okupovanie týchto zariadení, skôr  by išlo o čo najnepozorovanejšie preniknutie do krajiny, zničenie cieľov a návrat na spojenecké územie. Aj keď nie je možné zaručiť zničenie všetkých zbraní hromadného riešenia, aj zničenie ich väčšej časti bude pravdepodobne dostatočným výsledkom. V prípade nezničenia všetkých jadrových hlavíc je stále možné využiť  protiraketovú obranu, v prípade že rakety budú zachytené v radarom v dostatočnom predstihu. Pri konflikte treba do úvahy zobrať aj ľudovú armádu Severnej Kórey, ktorá je jednou z najpočetnejších na svete. Napriek svojmu počtu je však táto armáda považovaná za zastaranú. Za predpokladu, že informácie o severokórejskej armáde sú pravdivé, je pravdepodobné, že by nepredstavovala veľké riziko pre moderné bojové jednotky Južnej Kórey a USA.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?