Lietadlová loď, nové velenie a záujmy v príhraničných oblastiach.

Autor: Juraj Chorvatovič | 21.11.2012 o 13:34 | (upravené 21.11.2012 o 21:54) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  120x

Toto všetko sa dá nahradiť jedným slovom, Čína. Táto krajina je dnes rozhodne na vzostupe, ktorý má ako ekonomickú, tak aj vojenskú a hlavne politickú podobu. Vďaka svojmu čoraz väčšiemu HDP si Čína užíva silné postavenie vo Východnej Ázii, ktoré nemôže len tak hocikto narušiť. Toto postavenie však dnes spôsobuje problémy jej susedom ako aj jej bývalým rivalom v juhoázijskom regióne. Čo, ako a prečo chce Čína dosiahnuť? O tomto by som chcel napísať zopár slov.

Čo?

Ako asi už každý čítal, v súčasnosti je hlavným bojiskom Čínskeho záujmu súostrovie ležiace v Juhočínskom mori. Zdá sa že toto je prostriedok, ktorý Čína chce, a dá sa povedať aj potrebuje. (Na čo je tento prostriedok nájdete v odseku "Prečo") Ostrovy však ležia pomerne ďaleko od čínskej pevniny a podľa námorných zón by mali patriť niekomu z dvojice Vietnam Filipíny. Na ostrovy si však robí nárok viacero štátov. Čínsky argument je postavený hlavne na histórii ostrovov, tvrdiac že počas v minulosti boli spravované Čínskou ríšou. Nie je však jasné či toto oprávňuje Čínu domáhať sa týchto ostrovov, keďže tieto ostrovy boli okupované viacerými krajinami, obzvlášť za posledných 300 rokov.

Ako?

Zdá sa že cez diplomaciu Čína asi problém riešiť nebude. Presnejšie pre Čínu ostrovy nepredstavujú žiaden dôvod na diskusiu. Čína len s malou pravdepodobnosťou prejaví ochotu diskutovať o niečom, čo považuje za svoje ak sa do "hry" nepripletie niekto, kto dokáže vyvážiť čínsku vojenskú silu v regióne.  Z nedávnej histórie môžeme usúdiť že Čína nebude mať problém chopiť sa ostrovov vojensky, čo by predstavovalo výrazné zhoršenie vzťahov zo susedmi, ktoré už aj tak nie sú ideálne. O možnosti vojenskej okupácie a anektovaní ostrovov svedčí aj rozvoj čínskych námorných síl. Čo sa týka počtu plavidiel, len ťažko sa dá nájsť štát v tomto regióne, ktorý by sa dokázal vyrovnať Číne. O rozvoji námorníctva svedčí aj zrekonštruovaná lietadlová loď, hoci kým ju bude Čína schopná používať na bojové operácie bude treba ešte zopár rokov a možno aj nejaké to desaťročie. Noví vietor do plachiet však môže priniesť nové vedenie strany, ktoré v týchto týždňoch prebralo štafetu v Číne.

Prečo?

Hoci je táto otázka na poslednom mieste, je najdôležitejšia. Snaha Číny získať ostrovy pramení z troch hlavných obáv, ktorým čelí dnes táto krajina.
1. Námorné trasy
Popri ostrovoch prechádza jedna z najdôležitejších námorných trás. Prostredníctvom tejto trasy prúdia zásoby ako aj export z a do Číny, Južnej Kórei, Japonska, Vietnamu ako aj iných štátov v regióne. Pre Čínu je z tohto dôvodu kontrola nad touto trasou strategicky dôležitá. Získanie ostrovov by rozšírilo teritoriálne vody Číny a schopnosť kontrolovať trasy po ktorých prúdia strategicky dôležité suroviny pre túto krajinu a zároveň cesta ktorou Čína vyváža svoje výrobky smerom na Západ.


2. Ložiská nerastných surovín
Podľa prieskumov by sa malo v okolí ostrovov nachádzať ložisko ropy a zemného plynu. Pre čoraz viac industrializovanejšiu Čínu predstavu ropa jeden z hlavných dovozných artiklov a možnosť znížiť závislosť na dovoze je rozhodne príležitosť, ktorú by uvítal každý štát. Z pohľadu strategických výhod je pre Čínu nevyhnutné získať kapacity, ktoré v prípade prerušenia dodávok, či už spôsobené blokádou alebo inou udalosťou, dokážu nahradiť dovoz, keď nie úplne, aspoň čiastočne.


3. USA
Obsadením ostrovov a rozšírením teritoriálnych vôd Čína výrazne zhorší presunov bojových lodí USA medzi štátmi, z ktorými USA spolupracuje. Ďalším efektom je fakt, že Čína dokáže udržať USA ďalej od svojich brehov, hlavne čo sa týka Juhočínskeho mora.

Všetky tieto body sledujú z pohľadu Číny jeden cieľ, a to posilnenie jej pozície v regióne a oslabenie pozície USA. V konečnom dôsledku však táto snaha Číny môže viesť k úplnému opaku. Dnes sa štáty ako Vietnam, Filipíny, Japonsko (...), čeliace vzrastajúcej sile Číny, obracajú na USA ako na spojenca, ktorý má hájiť ich záujmi. USA v nedávnej minulosti ohlásili vybudovanie základne v Austrálii, Vietnam buduje námorný prístav, kde budú mocť kotviť plavidlá veľkosti lietadlovej lode a Filipíny organizujú spoločné cvičenia s Námornou Pechotou USA. Zdá sa že snaha Číny o oslabenie USA v regióne naopak vyúsťuje v posilnení jeho prítomnosťi.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?